ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Φιλικές ήττες για Καμπανιακό και Β ομάδα

kampaniakos

Ο Καμπανιακός την Κυριακή ταξίδεψε στο νομό Σερρών για να αναμετρηθεί στο Παραλίμνιο με την τοπική ομάδα του Απόλλωνα. Σε ένα φιλικό που είχε άρωμα Γ Εθνικής η ομάδας μας γνώρισε την ήττα με 2-1.

Παρότι αγωνίστηκε σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν αντίπαλο που μετρά συνεχόμενες παρουσίες στη Γ Εθνική ο Καμπανιακός είχε αρκετά καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Κατάφερε να προηγηθεί με τον Ντόγο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ορισμένες στιγμές αμυντικής αδράνειας είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα μας να υποπέσει σε 2 πέναλτι, οι εύστοχες εκτελέσεις των οποίων, δεν της επέτρεψαν να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Καμπανιακός Β αγωνίστηκε κι αυτός εκτός έδρας μέσα στα γειτονικά Μάλγαρα με τον Εθνικό. Οι νεαροί μας ποδοσφαιριστές παρουσιάστηκαν νωθροί στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με ένα σουτ έξω από την περιοχή στη μοναδική καλή στιγμή του αντιπάλου μας σε ολόκληρο το παιχνίδι. Από κει και μετά ανέβασαν στροφές κι άρχισαν να αποδίδουν καλύτερο ποδόσφαιρο και να δημιουργούν καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η πίεση έγινε ακόμα μεγαλύτερη δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία αλλά η εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα του Εθνικού Μαλγάρων και η αναποτελεσματικότητα των παιχτών του Καμπανιακου, ένα χαρακτηριστικό το οποίο προβληματίζει και πρέπει να διορθωθεί, στάθηκαν εμπόδιο στο να φύγει η ομάδα με κάτι θετικό.

Ο Καμπανιακός το προσεχές Σάββατο θα μεταβεί στην Κατερίνη για να αντιμετωπίσει σε φιλικό παιχνίδι τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, ομάδας Γ Εθνικής Κατηγορίας.

Ενώ ο Καμπανιακός Β βρίσκεται εν αναμονή έναρξης του πρωταθλήματος της Α Κατηγορίας ΕΠΣΜ. Αν αυτή πραγματοποιηθεί τότε κάνει πρεμιέρα εκτός έδρας με τον Θερμαϊκό Θεσσαλονίκης το Σάββατο στις 16.30. Αν υπάρξει εκ νέου αναβολή τότε θα διεξαχθεί φιλικό την Κυριακή στις 16.30 στο Μυγδόνιο Αθλητικό Κέντρο με αντίπαλο τον Μακεδονικό Γέφυρας.