ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αήττητα τα τμήματα υποδομής

Ακαδημίες Καμπανιακού

Με δύο νίκες και μία ισοπαλία συνεχίστηκε η παρουσία των τμημάτων υποδομής του Καμπανιακού στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΜ. Την αρχή έκανε το τμήμα της Κ15 το οποίο πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε στη δύσκολη έδρα του ΠΑΟ Κουφαλίων με σκορ 1-2.

Η ομάδα της Χαλάστρας μπήκε από την αρχή του παιχνιδιού αποφασισμένη να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καράδαλης κέρδισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ανεπιτυχώς όμως καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Το ημίχρονο έληξε με 0-0 παρότι υπήρξαν ευκαιρίες κυρίως από πλευράς Καμπανιακού για να προηγηθεί.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καμπανιακός όταν μετά από σουτ του Σκεντέρη η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο παίχτη των Κουφαλίων και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια η ομάδα των Κουφαλίων πήρε μέτρα στο γήπεδο προσπαθώντας να ισοφαρίσει κάτι που πέτυχε στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το φινάλε όμως έκρυβε συγκινήσεις και 7’ πριν το τέλος ο Ταμπάκου εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του αντίπαλου τερματοφύλακα κατάφερε να του αποσπάσει την μπάλα και να την σπρώξει στο βάθος των διχτύων γράφοντας το τελικό 1-2 και χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Λίγο αργότερα το πρωινό του Σαββάτου αγωνίστηκε το τμήμα της Κ17 το οποίο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΟ Ξηροκρήνης. Οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Σαρακατσιάνου δε βρέθηκαν στην καλύτερη τους μέρα και δεν έφτασαν στα ψηλά στάνταρ απόδοσης που μας είχαν συνηθίσει στις προηγούμενες αγωνιστικές.

Οι νεαροί μας ποδοσφαιριστές ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό με κεφαλιά του Αμπατζή και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 1-0 και η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την ομάδα της Χαλάστρας να συνεχίζει να σπαταλάει ευκαιρίες για να καθαρίσει το παιχνίδι. Και αφού δεν κατάφεραν να σκοράρουν οι παίχτες του Χρήστου Σαρακατσιάνου, το κατάφεραν αυτοί του ΠΟ Ξηροκρήνης σε μια από τις αντεπιθέσεις τους 15’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού απέκτησε μια άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να δίνουν ξέφρενο ρυθμό και οι επιθέσεις να διαδέχονται η μία την άλλη στις δύο εστίες χωρίς ωστόσο να αλλάξει το σκορ και το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τελευταίο χρονικά έπαιξε το τμήμα της Κ16 το οποίο αγωνίστηκε την Κυριακή το μεσημέρι με αυτό του ΑΣ Ουράνιοι. Οι ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Αυγέρου συνέχισαν τις πολύ καλές εμφανίσεις τους κερδίζοντας με 0-2 και κάνοντας το 3 στα 3 στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Καμπανιακού μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας τα ηνία από την αρχή και δημιουργώντας πληθώρα ευκαιριών μπροστά από την αντίπαλη εστία χωρίς όμως να καταφέρει να τις αξιοποιήσει. Ο αντίπαλος τερματοφύλακας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση βάζοντας στοπ σε όλες τις τελικές προσπάθειες των παιχτών μας μέχρι όμως το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όταν ο Γιοσμάς, μετά από όμορφη συνεργασία και ένα-δύο με τον Μυγδαλιά, πλάσαρε κι έστειλε την μπάλα στο βάθος των διχτύων.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, μέχρι το 55ο λεπτό όταν και οι αριθμητικές ισορροπίες μεταβλήθηκαν. Ο Ιωαννίδης, ο οποίος είχε δεχτεί κίτρινη από το πρώτο ημίχρονο, υπέπεσε σε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα δεχόμενος τη δεύτερη κίτρινη και αφήνοντας την ομάδα της Χαλάστρας με 10 παίχτες.

Ο ΑΣ Ουράνιοι προσπάθησε να πιέσει για να πάρει κάτι από το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του υπεροχή αλλά ο Καμπανιακός δεν έδειχνε να χάνει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Μυγδαλιάς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα, διαμόρφωσε το τελικό 0-2 διώχνοντας το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του και κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.