ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Διπλό μες στον Εύοσμο για τον Καμπανιακό

kampaniakos

Την πρώτη του νίκη κατέγραψε ο Καμπανιακός στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής επικρατώντας με σκορ 0-1 στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα.

Οι Κόκκινοι της Χαλάστρας ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στο ενθουσιώδες σύνολο της ομάδας του Ευόσμου να δημιουργήσει δύο επικίνδυνες στιγμές στην εστία του Γιακουμή χωρίς όμως να τους στοιχίσει.

Μετά το πρώτο 20λεπτο οι ποδοσφαιριστές του Καμπανιακού ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη στιγμή στην εστία του Φαρμάκη.

Ανασταλτικός παράγοντας στις προσπάθειές τους να παίξουν δημιουργικό ποδόσφαιρο και να γίνουν επικίνδυνοι στάθηκε αναμφίβολα κι η πολύ κακή κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο αγωνιστικός χώρος.

Με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα ο τεχνικός του Καμπανιακού προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βάζοντας τον Προσκυνητόπουλο στη θέση του Νίκου Καθάριου και τον Ρακαβίνα στη θέση του Κεχαγιά. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα και με την ώρα να περνάει εις βάρος της ομάδας του ο Ηλίας Σαπάνης αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας στο 55' τον Ξανθόπουλο στη θέση του Ταΐρη.

Η κίνηση αυτή τόνωσε την επιθετική γραμμή των Κόκκινων και γέμισε την αντίπαλη περιοχή με περισσότερους παίχτες.

Αποτέλεσμα της κίνησης αυτής ήταν στο 75ο λεπτό και μετά από προσπάθεια του Μάνιου να περάσει κάθετη πάσα στον Ιγνατίδη, η οποία κόπηκε, αυτή να καταλήξει στα πόδια του Μιχάλη Ξανθόπουλου ο οποίος αφού την κατέβασε υποδειγματικά κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει τερματοφύλακα του Αγροτικού Αστέρα γράφοντας το 0-1.

Η ένταση της στιγμής όμως τον οδήγησε να πανηγυρίσει βγάζοντας τη φανέλα του με αποτέλεσμα να δεχτεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα παίκτες στα εναπομείναντα 15 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι έμπειροι ποδοσφαιριστές του Καμπανιακού κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα χωρίς να κινδυνεύσουν παρότι βρίσκονταν σε υπαρθμία με το αποτέλεσμα να παραμένει 0-1 μετά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Αναμφίβολα μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Καμπανιακού που διώχνει εν μέρει το άγχος από τα πόδια των παικτών του και τους δίνει ώθηση ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.