ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Μοιράστηκαν ημίχρονα και βαθμούς

kampaniakos-apollon-paralimniou-2-2

Ισόπαλο έληξε το πρώτο  παιχνίδι του Καμπανιακού απέναντι στον Απόλλωνα Παραλιμνίου στο φετινό πρωτάθλημα της Γ Εθνικής με σκορ 2-2.
Παρότι το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά κι όλα έδειχναν ότι η επάνοδος του Καμπανιακού στις μεγάλες κατηγορίες θα συνοδευόταν με νίκη, στο δεύτερο η ομάδα από τις Σέρρες έδειξε ότι θα είναι μια υπολογίσιμη δύναμη φέτος και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Χαλάστρα.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο τέταρτο, οι Κόκκινοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηβασιλειάδη και κεφαλιά του Ταΐρη.
Από κει και μετά ο προπονητής του Παραλιμνίου στην προσπάθεια του να βάλει το γκολ της ισοφάρισης άλλαξε τον σχηματισμό του κι έφτασε κοντά σε αυτό όταν η κεφαλιά του Γκέκα από το ύψος του πέναλτι βρήκε το κάθετο δοκάρι του Γιακουμή.
Ο Καμπανιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πατάει στην αντίπαλη περιοχή, οι τελικές προσπάθειες όμως δεν έβρισκαν τον στόχο.
Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν σε σετ παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Σαπάνη, το έκαναν σε μια αντεπίθεση όταν ο Γιαννόπουλος σε μια απομάκρυνσή του σημάδεψε τον Ιγνατίδη στην πλάτη της άμυνας κι ο τελευταίος αφού πήρε ιδανικά την μπάλα μπροστά του στη συνέχεια την έστειλε με όμορφο πλασέ στα δίχτυα για να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Απόλλωνα Παραλιμνίου, καθώς στα πρώτα λεπτά του κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπουτζίκος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα για να αποσοβήσει μεγάλο κίνδυνο για την εστία της ομάδας του χτύπησε με το πόδι του τον αντίπαλο επιθετικό στο κεφάλι με τον διαιτητή Κατσίνη να σφυρίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε με επιτυχία ο Γκέκας παραβιάζοντας για πρώτη φορά φέτος την εστία του Καμπανιακού. Από κει και μετά οι ποδοσφαιριστές του Παραλιμνίου έδειξαν να πιστεύουν πολύ στην ισοφάριση και πήραν μέτρα στο γήπεδο αφήνοντας όμως και περισσότερους κενούς χώρους για τις αντεπιθέσεις του Καμπανιακού.
Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από σέντρα του πολύ δραστήριου Γεωργιάδη ο Γκέκας ξέφυγε και πάλι από τα μαρκαρίσματα αλλά την κεφαλιά του μπλόκαρε ο Γιακουμής που ήταν πολύ σωστά τοποθετημένος. Στα επόμενα λεπτά και παρότι η ομάδα από τις Σέρρες είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας, ο Καμπανιακός ήταν αυτός που δημιούργησε δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Ιγνατίδη, στις οποίες η μία σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι κι η άλλη από σωτήριο τάκλιν αντίπαλου αμυντικού.
Αφού λοιπόν σπαταλήθηκαν οι ευκαιρίες για να καθαριστεί το παιχνίδι ήρθε η ώρα της ισοφάρισης όταν στο 88' μετά από ακόμα ένα ρήγμα που δημιούργησε ο Γεωργιάδης σέντραρε ιδανικά κι ο Καρατλίδης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή. Με λίγο χρόνο πλέον να απομένει το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό κι οι δυο ομάδες είχαν από μια μεγάλη στιγμή χωρίς καμία όμως να βρει στόχο και το 2-2 να παραμένει το τελικό σκορ μετά από το σφύριγμα λήξης του διαιτητή.

Για τον Καμπανιακό του Ηλία Σαπάνη αγωνίστηκαν οι: Γιακουμής, Προσκυνητόπουλος, Μπουτζίκος, Γιαννόπουλος, Κεχαγιάς, Ταΐρης, Σαρβανίδης, Ντόγος (62' Καθάριος Π.) Καθάριος Ν. (73' Παπακωνσταντίνου), Χατζηβασιλειάδης (84'  Ρακαβίνας), Ιγνατίδης